Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın !

Bir siteyi açtığınızda öncelikle tarayıcı tüm dosyaları (HTML, CSS, Javascript, resimler) indirmesi gerekir. Eğer yavaş bir internet ağındaysanız (veya cep telefonundaysanız) büyük siteleri yüklemek zorlu bir deneyim olabilir. Her dosya için sunucuya ayrı bir istek yapılır. Sunucu aynı anda ne kadar fazla istek alırsa, o kadar fazla çalışması gerekir ve bu da yavaş sayfa yüklenme hızına neden olur.

Doyaları ziyaretçinin tarayıcısında saklayarak tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanılabilir. Siteyi ilk kez ziyaret ederken yüklenmesi normal zaman alacaktır. Ancak aynı kullanıcı siteyi tekrar ziyaret ettiğinde, yenilediğinde veya sitenizde başka bir sayfaya gittiğinde dosyalar tarayıcılarında zaten olacağından tekrar indirmeyeceklerdir. Bu da kullanıcının daha az dosya indirmesi ve sunucuya daha az istek yapması gerektiği anlamına gelir. Daha az istek olunca da sayfa yüklenme süresi kısalır.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • .htaccess dosyasına erişim

.htaccess dosyasını oluşturma veya düzenleme

İşlem gerçekten çok basittir. Aşağıdaki kod satırları .htaccess dosyanıza eklenmelidir. İstersenizde .htaccess dosyasını buradan indirebilirsiniz.

## EXPIRES CACHING ## <IfModule mod_expires.c> ExpiresActive On ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year" ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year" ExpiresByType image/gif "access plus 1 year" ExpiresByType image/png "access plus 1 year" ExpiresByType text/css "access plus 1 month" ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month" ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month" ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month" ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year" ExpiresDefault "access plus 7 days" </IfModule> ## EXPIRES CACHING ##

Değişiklikler kaydedildiğinde web siteniz tarayıcı önbellekleme özelliğinden faydalanmaya başlamış olacak ve site performansınızın arttığını göreceksiniz.

Tarayıcı ön bellekleme özelliğinden faydalanıp faydalanmadığınızı test etmek

Yukarıda anlattığım yöntemi uyguladıktan sonra tarayıcı önbellekleme testini WebPageTest veya GTMetrix gibi çeşitli araçlarla test edilebilirsiniz.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.