Keep-Alive nedir? Nasıl çalışır? Nasıl aktif edilir?

Keep-Alive nedir? Nasıl çalışır? Nasıl aktif edilir?

Keep-alive aynı TCP bağlantısıyla dosyaları göndererek hızı artırmak için kullanılır. Bu rehberde keep-alive’ı etkinleştirmek için 4 farklı yöntem öğreneceksiniz. Keep-Alive, bir ziyaretçinin tarayıcısının, her dosya için farklı isteklerde bulunmak yerine, kalıcı bir TCP bağlantısı üzerinden tüm içeriği (JavaScript, CSS, resimler, videolar vb.) indirmesine olanak tanır. Ziyaretçinizin tarayıcısı her şeyi tek bir kalıcı HTTP bağlantısı yoluyla alabileceğinden, bu, bir hız ve performans artışı sağlayacaktır. Kısacası Keep-Alive, bir web sunucusuyla tarayıcı arasındaki iletişim kalıbı olup, istek miktarını önemli ölçüde azaltma ve bir web sayfasını hızlandırma olanağı sağlar. Keep-Alive’ın farkını ve faydalarını anlamaya yardımcı olacak bir resim:

 

Keep-Alive’ın avantajları

  • Keep-Alive’ıb, daha az HTTP isteği yapmasından ötürü CPU ve bellek kullanımı azalmış olur. Bu, tüm hosting kullanıcılarına (ücretsiz hosting, paylaşımlı hosting, VPS) fayda sağlayacaktır.
  • Keep-Alive özelliği, HTTP hat bağlantısı sağlar. (İsteklerin aynı TCP bağlantısı üzerinden iletilmesini sağlar.)
  • HTTPS istekleri daha fazla CPU zamanı ve kaynağı gerektirir. HTTPS ve SSL kullanıyorsanız, Keep-Alive web sitenize büyük fayda sağlayacaktır.
  • Gecikme azalır ve yükleme hızı, performansında genel artış sağlanır.
  • Keep-Alive tüm modern tarayıcılar tarafından desteklenir.
  • Keep-Alive’ı etkinleştirmek, web sitenize daha iyi site performansından dolayı SEO ve sıralama açısından da yarar sağlayacaktır.

Kısacası, Keep-Alive, web sitenizin hızını aynı anda artırırken, kaynak kullanımınızı azaltmanın mükemmel bir yoludur.

Sitenizi analiz etmek

Öncelikle, Keep-Alive’in sunucunuzda etkin olup olmadığını kontrol etmek için GTMetrix gibi bir araçla bir web sitesini analiz etmelisiniz. Bir test sitesinin analizinden sonra elde edilen sonuçlar:

Bazı sunucularda veya barındırma sağlayıcılarında Keep-Alive varsayılan olarak etkindir. Analiziniz %100 puanını verirse, yapılması gereken başka bir işlem yoktur.

Adım 2 — Keep-Alive’ı etkinleştirmek

Keep-Alive’ı etkinleştirmenin  yolu:

.htaccess dosyasını düzenlemek

Keep-Alive özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterlidir. .htaccess kullanarak Keep-Alive özelliğini etkinleştirmek sunucu ayarlarını geçersiz kılacak ve kalıcı bağlantıyı etkinleştirilecektir.

<ifModule mod_headers.c> Header set Connection keep-alive </ifModule>

 

Dilerseniz bu bağlantıya tıklayarak da .htaccess dosyasını indirebilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.